مرس چوب

مرس چوب، (مرس نام درخت کاج است در خطه شمال کشور) برندی نام آشنا در صنعت تولید ترموو به روش استانداردهای روز اروپا (آلمان و فنلاند) می باشد که با 8 سال سابقه فعالیت و تولید اکنون در خدمت شماست. این برند متعلق به کارخانه تولیدی شرکت اتی تدبیر دیبا (سهامی خاص) می باشد.

کاربرد چوب در صنعت پالت‌سازی

  • 1399-12-27

پالت‌ها سکوهای کوچکی هستند که برای حمل و نقل اجسام سنگین و نیمه سنگین در انبارهای بزرگ، کارخانه‌ها، سردخانه‌ها و… مورد استفاده قرا می‌گیرند. پس از قرار دادن اجسام بر روی پالت‌، آن‌ها توسط لیفتراک، جک پالت و یا جرثقیل حمل شده و به انبار یا برای عرضه محصولات به بیرون از کارگاه برده می‌شوند. استفاده از پالت علاوه بر آسان نمودن عملیات حمل و نقل، باعث استفاده بهینه از تمام حجم انبار شده و دسته‌بندی و سازماندهی محصولات را راحت‌تر می‌کند. به این ترتیب، کنترل و محاسبه موجودی انبار نیز راحت‌تر و سریع‌تر صورت می‌گیرد.

 

کاربرد چوب در صنعت پالت‌سازی

 

پالت‌ها از جنس‌های گوناگون مانند چوب، فلز و پلاستیک ساخته می‌شوند. اولین متریال استفاده شده برای ساخت پالت چوب بوده و همچنان نیز پالت‌های چوبی مورد توجه تولیدکنندگان در کارگاه‌ها هستند.

 

کاربرد چوب در صنعت پالت‌سازی

 

جنس چوب در پالت‌های چوبی، باعث ایجاد اصطکاک میان کالا و سطح پالت شده و از لغزش کالا جلوگیری می‌کند. این اصطکاک همچنین میان پایه‌های پالت و سطح زمین وجود داشته و حمل کالا توسط لیفتراک یا جک را آسان‌تر می‌کند. به علاوه، پالت‌های چوبی نسبت به سایر پالت‌ها سبک‌تر بوده و تعمیرات آن نیز به آسانی صورت می‌گیرد. در مقایسه با پالت‌های پلاستیکی و فلزی، ساخت پالت چوبی نیاز به تکنولوژی خاصی نداشته و مراحل ساخت و پردازش آن به سهولت انجام می‌شود. این پالت‌ها قادر به تحمل وزن‌های سنگین‌تری نیز هستند.

 

کاربرد چوب در صنعت پالت‌سازی

 

جنس و نوع چوب استفاده شده در ساخت پالت چوبی که تعیین‌کننده استحکام و دوام آن است، وابسته وزن محموله‌ی مورد استفاده است. اما به طور کلی، چوب نراد (چوب روسی) بیش‌ترین کاربرد را در ساخت این وسیله دارد. گاهی از چوب درختان راش، ممرز و افرا نیز برای ساخت پالت چوبی استفاده می‌شود. رایج‌ترین ابعاد در پالت‌های چوبی، ۸۰*۱۲۰، ۱۱۰*۱۱۰ و ۱۰۰*۱۰۰ می‌باشد؛ البته بسیاری از کشورهای جهان ابعاد استاندارد خاص خود را تعیین کرده‌اند. چوب‌های استفاده شده در ساخت پالت قابل بازیافت بوده و با محیط زیست سازگاری دارند.

 

کاربرد چوب در صنعت پالت‌سازی

 

علاوه بر پالت‌های مسطح، باکس پالت‌ها نیز جایگاه خاصی در انبارها دارند. باکس پالت‌ها از چوب خام ساخته شده و دارای دیواره‌هایی برای نگهداری محصولات هستند. معمولاً حمل و نقل باکس پالت‌ها به دلیل وجود دیواره‌ها راحت‌تر صورت می‌گیرد. در قسمت زیر برخی از آن‌ها چرخ‌هایی تعبیه شده که برای جابه جایی محصولات درون کارگاه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

کاربرد چوب در صنعت پالت‌سازی

 

کاربرد چوب در صنعت پالت‌سازی

 

وسیله دیگر برای نگهداری و حمل و نقل کالاها، جعبه‌های چوبی هستند که در کارخانه‌ها، و همچنین برای بسته بندی و جلوگیری از آسیب، ضربه و رطوبت محصولات در صنعت صادرات و واردات کاربرد فراوانی دارند. در مقایسه با جعبه‌های پلاستیکی و فلزی، نمونه‌های چوبی مورد استفاده و توجه بیش‌تری قرار گرفته‌اند.

 

کاربرد چوب در صنعت پالت‌سازی

 

کاربرد چوب در صنعت


نویسنده: مطهره سادات میرلوحی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *