مرس چوب

مرس چوب، (مرس نام درخت کاج است در خطه شمال کشور) برندی نام آشنا در صنعت تولید ترموو به روش استانداردهای روز اروپا (آلمان و فنلاند) می باشد که با 10 سال سابقه فعالیت و تولید اکنون در خدمت شماست. این برند متعلق به کارخانه تولیدی شرکت آرمان چوبینه زاگرس (سهامی خاص) می باشد.

دستگاه اورفرز

  • 1399-11-28

شکل، ظاهر و … . در صنعت چوب یکی از مهم‌ترین موارد شکل و ظاهر ساخته‌ها می‌باشد. یکی از دستگاه‌ها که در صنعت چوب نقش بسیار پر رنگی در این نقش بازی می‌کند دستگاه اورفرز می‌باشد. اگر بخواهیم تمام کاربرد این دستگاه را نام ببریم، موفق نخواهیم شد زیرا تعداد کاربردهای این دستگاه وابسته به هنر و خلاقیت نجار و یا استاد کاری است که دارد از این دستگاه استفاده می‌کند. از جمله کارهایی که می‌توان به وسیله این دستگاه انجام داد عبارتند از: ابزار زدن لبه میز و صفحات چوبی، گود کردن جای شیشه یا زه‌وار قاب، کنده‌کاری چوب و ام دی اف و انواع پلیمرها و لبه‌گیری و صاف کردن لبه‌های برش خورده. اما در کنار کارهای ذکر شده می‌توان به انجام گندگی اسلب یا الوارهای بسیار پهن و بزرگ که عرض آن‌ها بیشتر از عرض رنده گندگی یا دستگاه گندگی است، توسط اورفرز انجام داد و یا حتی به راحتی با ساخت یک شابلون یا گونیایی که اورفرز روی آن قرار می‌گیرد می‌توان سطح اسلب یا تخته چوبی را صاف و کاملاً مسطح کرد که برای سنباده زنی و رنگ آماده شود و یا به وسیله این دستگاه می‌توان دو قطعه چوبی را با هم همتراز و یک سطح کرد. این دستگاه دارای انواع گوناگونی می‌باشد که در زیر به آنها اشاره می‌کنیم:

  • اورفرز ثابت (فیکس): این نوع اورفرز دارای ارتفاع ثابت می‌باشد. این نوع اورفرز برای کپی تراش و یا برای نصب زیر میز فرز استفاده می‌شود.

 

اورفرز ثابت
اورفرز ثابت

 

  • اورفرز‌های ارتفاع قابل تنظیم: از متنوع‌ترین نوع اورفرز در صنعت چوب، اورفرز با ارتفاع قابل تنظیم می‌باشد. این نوع اورفرز در حجم و توان‌های مختلف وجود دارد.

 

اورفرز ارتفاع متغییر
اورفرز ارتفاع متغییر

 

  • اورفرز ترکیبی (پلانجر): این نوع اورفرز از یک اورفرز ثابت و یک پایه اورفرز متغیر تشکیل شده است که بسته به نوع کاری که انجام می‌شود، می‌توان از نوع اورفرز ثابت آن و یا از نوع اورفرز متغیر آن استفاده کرد.

 

اورفرز پلانجر
اورفرز پلانجر

 

  • اورفرز مشتی: اگر بخواهیم از لحاظ ابعاد این دستگاه را توصیف کنیم، این نوع اورفرز از سه مدل قبلی کوچکتر می‌باشد. این دستگاه دارای وزن کم و ابعاد کوچک می‌باشد و به همین دلیل می‌توان این دستگاه را به راحتی جابه‌جا کرد. همینطور این دستگاه دارای کاربری راحت‌تری می‌باشد. این دستگاه مانند سه مدل قبلی قابلیت تنظیم ارتفاع را دارد اما از این دستگاه بیشتر برای لبه زنی قطعات استفاده می‌شود.
اورفرز مشتی
اورفرز مشتی

 


نویسنده: سعید دهقانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *