مرس چوب

مرس چوب، (مرس نام درخت کاج است در خطه شمال کشور) برندی نام آشنا در صنعت تولید ترموو به روش استانداردهای روز اروپا (آلمان و فنلاند) می باشد که با 10 سال سابقه فعالیت و تولید اکنون در خدمت شماست. این برند متعلق به کارخانه تولیدی شرکت آرمان چوبینه زاگرس (سهامی خاص) می باشد.

طراحی و نصب ترموود

 • 1399-01-24

قبل از شروع کار بخوانید:

 1. قبل از تخلیه چوب، حتما اجازه دهید کارفرما یا نماینده وی از آمار و میزان بار آماده تخلیه اطمینان حاصل کند.
 2. در هنگام حمل و تخلیه دقت فرمایید که به چوبهای ترموود آسیبی نرسد.
 3. نصب چوب‌های ترموود را در مرحله آخر کار خود شروع کنید. در حین عملیات ساختمانی عموماً فضا پر از گرد و خاک است و روی چوب براحتی می نشیند.
 4. چنانچه می خواهید به مدت چند روز چوبهای ترموود را انبار کنید، حتماً در محلی بچینید که سطح صاف و تراز داشته باشد. ناصاف بودن سطح موجب ایجاد موج و تاب در طول پروفیل می شود.
 5. در صورتی که چوبها بصورت بسته بندی پالت می باشد، جهت قراردادن هر پالت روی پالت بعدی ۶-۱۰ سانت فاصله بگذارید.
 6. در محل انبارش، روی چوبهای ترمووود را کاملاً با یک پوشش پلاستیکی بپوشانید و از گرد و غبار و رطوبت آنرا محافظت کنید.
 7. در هنگام نصب نیز جهت نگهداری از چوبهای در حال کار باید تمام موارد بالا را رعایت نمود.
 8. چنانچه چوبی دچار آسیب شده است آنرا جدا کرده و یا قسمتی که دچار مشکل شده است را بریده و کنار بگذارید.
 9. جهت زیرسازی از چوب ترمو ۴۲*۴۲، یا قوطی آهنی ۴۰*۴۰ و چوب اشباع استفاده کنید.

شروع نصب نما:

 1. قبل از شروع زیر سازی در نما مطمئن شوید که سطح زیرین تراز باشد.
 2. ضخامت مورد نیاز سیمان به عنوان یک سطح تراز پشت زیرسازی چوبی ترمو حداقل ۴ سانتیمتر باشد.
 3. درصورتیکه نما ترکیبی است و از متریالهای دیگری نیز استفاده شده است، مطمئن شوید که مجموع ضخامت زیرسازی و پروفیل ترمو، محاسبه شده باشد.
 4. از نصب مستقیم چوب ترمو به دیوار خودداری کنید.
 5. از نصب مستقیم چوب ترمو به قوطی آهنی خودداری کنید. لازم است بین چوب ترمو و قوطی آهن، چوب زیرسازی قرار گیرد.
 6. هنگام نصب پروفیل های SHP برای نما حدود ۳ میل در عرض و یک سانتیمتر از دو طرف طول پروفیل فاصله بگذارید. چوب در معرض تغییرات آب و هوایی تغییر ابعاد پیدا می کند و باید امکان تغییر عرض را داشته باشد. در پروفیل های UTS بدلیل طراحی خاص مقطع نیاز به تعبیه فاصله نیست و تنها در دو انتهای طولی پروفیل باید یک سانتیمتر فضا در نظر گرفته شود.
 7. از سنگین کردن زیرسازی آهنی و استعمال بیش از حد قوطی اجتناب کنید، برای تمامی برگشت های بالای۲۰ سانتیمتر آهن کشی لازم است.
 8. فاصله پروفیل های چوب زیرسازی از یکدیگر حداقل باید ۶۰ سانتیمتر باشد.
 9. فواصل مهار پیچ های چوب زیرسازی ترمو بر سطح زیرین از یکدیگر ۵۰ سانتیمتر باشد.
 10. فواصل پیچ های چوب زیرسازی ترمو از کله چوب تا وسط اولین پیچ بین ۴ تا ۶ سانتیمتر باشد.
 11. جهت پیچ کردن از پیچ خودکار می توانید استفاده کنید و پیچ را مسقیماً روی سطح دریل کنید.( حتما از خزینه کن استفاده نمایید)
 12. چوبهای زیرسازی نیاز به رنگ ندارند.

نصب ترمووود

پیچ ها و اتصالات:

 1. جهت اتصال چوب ترمو به زیرسازی اولین گزینه پیچ استیل با ابعاد ۴.۸*۳.۸ می باشد. استفاده از پیچ با قطر بیشتر بدلیل امکان ایجاد ترک در چوب توصیه نمی گردد، همچنین پیچ با طول بلندتر بستگی به مشخصات چوب زیرسازی دارد.
 2. گزینه بعدی جهت اتصال چوب ترمو، میخ استیل رزوه شده با سرگرد و قطر ۲.۱ یا ۲.۵ میلیمتر است که با استفاده از نیل گان باید نصب گردد. این اتصال برای نماهایی که در معرض باد و باران نباشد توصیه می گردد.
 3. حتی الامکان بر روی گره های چوب (ترمووود) پیچ یا میخ نصب نشود.
 4. فاصله محل پیچ یا میخ باید حداقل ۳۰ میلیمتر از لبه کار باشد.

۵ . در مکان هایی که وزش باد شدید است از اتصال دوبل استفاده می شود. در این حالت دو پیچ در عرض پروفیل نصب می شود که حداقل فاصله از لبه ۱۹ میلیمتر است.

 1. هنگام دریل پیچ نیروی کافی وارد کنید، پیچ باید همسطح چوب نصب شود، از فرورفتگی یا بیرون زدگی پیچ از سطح چوب اجتناب شود.

شروع نصب کف(دک):

 1. برای نصب ترمو دک در محلهایی که اطراف آن بسته است نظیر تراس، شیب بندی سطح باید به سمت کف شور بوده و محل خروج آب تعبیه شده باشد.
 2. مجموع ارتفاع زیرسازی و دک را در نظر بگیرید تا مشکلی پس از نصب در خصوص محل بازشو درها یا پله بوجود نیاید.
 3. زیر سازی دک بهتر است با چوب ترمو ۴۲*۴۲ انجام شود.
 4. نصب پروفیل های دک به زیرسازی با استفاده از کلیپس مخصوص صورت می پذیرد، هیچگاه پیچ از رو بکار نبرید. با این نکته که تنها آخرین پروفیل با پیچ از رو نصب می شود.
 5. فاصله چوبهای زیرسازی از یکدیگر باید ۴۰ یا ۵۰ سانتیمتر باشد.
 6. فواصل مهار پیچ های چوب زیرسازی ترمو بر سطح زیرین از یکدیگر ۵۰ سانتیمتر باشد.
 7. فواصل پیچ های چوب زیرسازی ترمو از کله چوب تا وسط اولین پیچ بین ۴ تا ۶ سانتیمتر باشد.
 8. جهت تراز زیرسازی از چوب معمولی یا مقوا استفاده نکنید.
 9. بین لبه های انتهایی کار یک سانتیمتر برای عبور آب فاصله بگذارید.
 10. جهت پیچ کردن از پیچ خودکار می توانید استفاده کنید و پیچ را مستقیماً روی سطح دریل کنید.
 11. چوبهای زیرسازی نیاز به رنگ ندارند. در صورتیکه چوبها در مجاورت خاک یا باغچه باشد برای جلوگیری از رشد قارچ جهت زیرسازی بهتر است از چوب اشباع استفاده شود.

نصب ترمووود کف

نکات عمومی در طراحی و کاربرد ترموود

در مورد استفاده از چوب ترمو در هر آب و هوایی نگرانی نداشته باشید، البته شرکت مرس وود، علاوه بر تیمار ترمو (که تمامی تولید کننده های اصلی انجام میدهند) جهت مناطق با اقلیم های آب و هوایی خاص، فرآوری و ترمو های مناسبتری تولید می کند.

در طراحی و کاربرد چوب در نما باید گیاهان و درختان پیرامون ساختمان را در نظر داشت. چوب ترمو نباید در تماس سطحی مستقیم با درخت و گیاه باشد، اینکار باعث رشد کپک و قارچ در آن محل خواهد شد.

همواره دو بخش مهم زهکشی آب و تهویه هوا را در نمای ترمو باید رعایت نمود. حدفاصل چوب ترمو و متریال‌های دیگر بکاربرده شده در نما و یا در و پنجره ها، باید اجازه عبور صحیح آب و تهویه هوا را بدهد.

در طراحی نمای چوبی (ترمووود) باید حتما در پایین و بالای نما (لبه ابتدا و انتها) اجازه عبور عمودی هوا به پشت نما را بدهد ولی این فاصله باید بگونه ای باشد که آب به پشت نما نفوذ نکند. این امر موجب جلوگیری از رشد قارچ می شود و اجازه خشک شدن نما پس از بارندگی را براحتی می دهد.

در جایی که نمای چوبی (ترمووود) به زمین می رسد جهت جلوگیری از فرسایش چوب باید ۲۰ سانتیمتر از سطح زمین فاصله داشته باشد.

در محل تلاقی پروفیل های چوبی با در و پنجره ها و پشت بام باید از فلاشینگ فلزی (درزپوش) مناسب استفاده کرد. فلاشینگ ها باید طوری نصب شود که آب جاری شده روی نما را از چوبها دور کنند و به کناره ها هدایت کنند و حدود ۱ سانتیمتر با چوب در نقطه اتصال فاصله داشته باشند.

همیشه تا جایی که می توانید کناره ها و ابتدا و انتهای کار را کاملاً درزبندی کنید. درزبندی صحیح از نفوذ رطوبت جلوگیری کرده و عمر نمای شما را افزایش می دهد.

فاصله زیر سازی

جهت ایجاد گردش بهینه هوا در پشت نما حداقل فاصله ۱۹ میلیمتر از بدنه ساختمان باید رعایت شود. این فاصله با استفاده از چوب زیرسازی ایجاد می گردد. حداکثر فاصله در صورتی که هم قوطی کشی آهن و هم چوب اشباع زیر سازی استفاده شود این فاصله به ۱۲۰ میلیمتر می رسد.

چوب در معرض تغییرات آب و هوایی حدود ۵ % تغییر ابعاد می دهد، پروفیل های UTS بدلیل وجود فاق و زبانه، فضای کافی جهت افزایش و کاهش ابعاد را دارد، در پروفیل های SHP این فضا وجود نداشته و بین نصب هر پروفیل و دو طرف انتهایی پروفیل باید این فضای اضافه را در نظر گرفت.

چوب زیرسازی

چوب زیرسازی باید از جنس ترمو یا چوب اشباع فنلاندی باشد.

ضخامت چوب زیرسازی باید حدود دو برابر ضخامت پروفیل نما باشد. می توان در این حالت از چوب ترمو ۴۲*۴۲ و یا چوب اشباع فنلاندی ۴۰*۳.۶ استفاده کرد.

اقدامات نهایی

ترمووود یک محصول بادوام است که برای سالها بدون اینکه روکش یا پوششی به آن اضافه کنیم باقی می ماند، اما به هر حال چوب یک ماده طبیعی و زنده است و در مقابل نور خورشید و شرایط جوی دچار رنگ پریدگی و ترک می شود. برای جلوگیری از این عمل، لازم است سطح ترموود با یک لایه رنگ مخصوص پوشیده شود، رنگ های مخصوص که اغلب رنگدانه کمی دارند و شفاف هستند، با ایجاد یک لایه محافظ در برابر اشعه UV آفتاب، از تغییر رنگ چوب جلوگیری می نماید

5 نظر ثبت شده است

 1. سلام. ببخشید شما خودتون هم ترموود نصب و اجرا میکنید؟

  1. برای مشاوره با کارشناسان ما در ارتباط باشید : ۳۵۷۲۴۴۷۷

 2. سلام. پروژه نصب و اجرای ترموود توسط تیم شرکت شما به چه صورت است؟

  1. برای اطلاعات بیشتر و مشاوره با همکاران ما تماس بگیرید: ۳۵۷۲۴۴۷۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *