مرس چوب

مرس چوب، (مرس نام درخت کاج است در خطه شمال کشور) برندی نام آشنا در صنعت تولید ترموو به روش استانداردهای روز اروپا (آلمان و فنلاند) می باشد که با 10 سال سابقه فعالیت و تولید اکنون در خدمت شماست. این برند متعلق به کارخانه تولیدی شرکت آرمان چوبینه زاگرس (سهامی خاص) می باشد.

معرفی چوب رز (رزوود _ بلسان بنفش)

  • 1399-12-26

رزوود (Rosewood) چوب به دست آمده از درخت زیبای بلسان بنفش است که بومی کشور هندوستان است و نقش پر رنگی در اقتصاد این کشور ایفا می‌کند.  این درختِ پهن‌برگ و باشکوه دارای قامتی تا ارتفاع ۱۸ متر و قطر تنه تا ۶ متر می‌باشد. درخت رز علاوه بر تولید چوب زیبا و سخت به عنوان درخت زینتی نیز در آمریکا کاشته می‌شود. در برزیل و ماداگاسکار نیز گونه‌هایی بسیار با کیفیت و مرغوب رشد می‌کنند و در حال حاضر اکثر این درختان ممنوع‌القطع بوده و در فهرست حفاظت قرار دارند و همچنین تلاش برای پیدا کردن جایگزینی مناسب برای آن ادامه دارد. 

 

معرفی چوب رز (زروود _ بلسان بنفش)

 

چوب بلسان بنفش معطر است که پس سال‌ها بوی آن باقی می‌ماند. این چوب به دلیل ویژگی‌های منحصر به فرد، در غرب از چوب‌های بسیار محبوب و گران‌قیمت به شمار می‌آید.

 

معرفی چوب رز (زروود _ بلسان بنفش)

 

چوب درون طیفی وسیع از رنگ‌های تیره و روشن زرد، قهوه‌ای، نارنجی و قرمز است و رگه‌های تیره بر سطح آن نقوش زیبایی را پدید می‌آورد. چوب برون نیز زرد کم‌رنگ است و مزری مشخص میان دو بخش برون و درون وجود دارد. دوایر رشد سالانه در این چوب، نامشخص می‌باشد.

 

معرفی چوب رز (زروود _ بلسان بنفش)

 

رزوود راست‌ تار و پراکنده آوند است و بافتی یکدست، صاف و سخت دارد. منافذ بزرگ تا متوسط بر سطح چوب وجود داشته و اشعه‌های چوبی قابل رؤیت نمی‌باشند. وزن مخصوص این چوب حدود ۸۵۰ کیلوگرم بر متر مکعب است.

 

معرفی چوب رز (زروود _ بلسان بنفش)

 

رزوود از چوب‌های سخت به شمار می‌آید و اگرچه پردازش آن معمولاً مطلوب و آسان است، اما در مواردی سختی بیش از حد آن باعث دشوار شدن کار و آسیب به ابزرآلات می‌شود. رزوود بافتی روغنی دارد و در هنگام رنگ‌کاری و خشک کردن آن باید این موارد در نظر گرفته شود. این چوب قابلیت رنگ‌پذیری بالایی از خود نشان می‌دهد.

 

معرفی چوب رز (زروود _ بلسان بنفش)

 

همان‌طور که اشاره شد، زروود دارای سه نوع هندی، برزیلی و ماداگاسکار می‌باشد. چوب بلسان بنفش هندی نسبت دیگر انواع، کاربرد بیش‌تری در ساخت گیتار داشته و چوب درون آن تیره‌تر است. چوب رز برزیلی مرغوب‌تر و گران‌بهاتر و البته کمیاب‌تر از رزوود هندی است. چوب رز ماداگاسکار نسبت به سایرین دارای عطر بیش‌تری بوده و به طور کلی ممنوع‌القطع می‌باشد.

 

معرفی چوب رز (زروود _ بلسان بنفش)
رزوود هندی

 

چوب رز جهت روکش‌گیری، مبلمان‌سازی، ساخت آلات موسیقی، کفپوش، معرق‌کاری، کابینت‌سازی، ماکت‌سازی، درب و پنجره، انواع وسایل تزئینی و دکوری و… استفاده می‌شود.

 

معرفی چوب رز (زروود _ بلسان بنفش)

 

معرفی انواع چوب


نویسنده: مطهره سادات میرلوحی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *