مرس چوب

مرس چوب، (مرس نام درخت کاج است در خطه شمال کشور) برندی نام آشنا در صنعت تولید ترموو به روش استانداردهای روز اروپا (آلمان و فنلاند) می باشد که با 10 سال سابقه فعالیت و تولید اکنون در خدمت شماست. این برند متعلق به کارخانه تولیدی شرکت آرمان چوبینه زاگرس (سهامی خاص) می باشد.

پوشش‌های نانو

  • 1399-11-19

در نوشتارهای گذشته به بررسی انواع رنگ‌های قابل استفاده بر سطوح چوبی پرداختیم. در ادامه به معرفی نانو پوشش‌ها می‌پردازیم.

پوشش رنگ روغنی

 یکی از قوی‌ترین و مدرن‌ترین پوشش‌های چوب، پوشش‌های نانو هستند که از سیلان‌های اصلاح شده و رزین‌های آکریلیکی و سیلیکونی ساخته شده‌اند. این پوشش یک لایه نامرئی ( بدون رنگ و بو) از جنس نانو بوده که هیچ‌گونه تغییری در ظاهر چوب پدید نمی‌آورد.

 

پوشش‌های نانو

 

ترکیبات اصلی این پوشش شامل الماس، نقره، شیشه و سرامیک است که با توجه به نوع کاربری چوب، مورد استفاده قرار می‌گیرند. این پوشش جادویی خواص بی‌نظیری به چوب بخشیده که به شرح آن‌ها می‌پردازیم.

ذرات نانو بسیار ریز بوده و به خوبی در منافذ چوب نفوذ می‌کنند و در کنار اجازه تنفس به مصالح، مقاومت آن را در برابر نفوذ آب و انواع روغن‌ها افزایش می‌دهند. درنتیجه چوب کم‌تر در معرض پوسیدگی قرار گرفته و طول عمر آن به صورت چشمگیری افزایش می‌یابد.

 

پوشش‌های نانو 

 

یکی از خواص شگفت‌انگیز پوشش‌های نانو، خاصیت آنتی‌استاتیک آن بوده که چوب را به متریالی آب‌گریز تبدیل کرده و اجازه پخش آب بر سطح را نمی‌دهد. بنابراین آب به صورت قطراتی بر سطح قرار گرفته و به خارج از سطوح چوب می‌غلتند. از آنجایی که رطوبت، تأثیر زیادی بر خواص مکانیکی و فیزیکی چوب دارد، پوشش نانو با تأمین این فاکتور مهم، گامی بلند در راستای دوام و ماندگاری محصولات چوبی، به ویژه وسایل چوبی استفاده شده در فضای باز برداشته است. پوشش‌های نانو در برابر باران‌های اسیدی نیز مقاومت مطلوبی از خود نشان می‌دهند.

این پوشش‌ها علاوه بر خاصیت آنتی باکتریال، قابل شست‌وشو بوده و لکه‌های ایجاد شده بر روی آن به راحتی پاک می‌شوند. همچنین چوب را از ایجاد کپک، جلبک، قارچ و حمله آفات و حشرات و اشتعال نیز محفوظ  می‌دارد.

پوشش‌های نانو 

یکی از دغدغه‌‌ها افراد برای استفاده از چوب در دکوراسیون داخلی و خارجی، تغییر رنگ آن به مرور زمان در اثر تماس با اشعه فرا بنفش خورشید است. پوشش‌های نانو این مشکل‌را نیز حل کرده و از چوب در برابر اشعهUV و زرد شدگی محافظت می‌کند.

این پوشش‌ها در صورت استفاده صحیح و مراقبت تا ۵ سال کارایی داشته و در بلند مدت با افزایش عمر چوب، باعث کاهش هزینه‌ها و مصرف انرژی می‌گردند. این پوشش‌ها در هر دو نوع چوب خام و چوب‌های رنگ شده و جلادار قابل استفاده هستند.

 

پوشش‌های نانو

 

برای اصلاح خواص مقاومتی چوب از نانو لوله‌های کربنی استفاده می‌شود. نانو ذرات سیلیکا، نانو ذرات نقره و نانو کپسول‌ها از انواع پوشش‌های آنتی باکتریال چوب هستند.


نویسنده: مطهره سادات میرلوحی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *