مرس چوب

مرس چوب، (مرس نام درخت کاج است در خطه شمال کشور) برندی نام آشنا در صنعت تولید ترموو به روش استانداردهای روز اروپا (آلمان و فنلاند) می باشد که با 10 سال سابقه فعالیت و تولید اکنون در خدمت شماست. این برند متعلق به کارخانه تولیدی شرکت آرمان چوبینه زاگرس (سهامی خاص) می باشد.

کاربرد ترمو وود در طراحی نمای ساختمان

  • 1400-11-23

مقاله را با این سوال آغاز کنیم، کاربرد ترمو وود در طراحی نمای ساختمان چیست؟ ترمو وود به دلیل ثبات ابعادی قابل توجه، مقاومت در برابر آب و هوا، دوام و ظاهر زیبا، یک انتخاب بسیار مناسب برای طراحی نمای ساختمان است. در واقع چوب ترمو در چالش برانگیزترین آب و هوا آسیب نمی‌بیند و نیازی به ترمیم نخواهد داشت. این ویژگی،‌ چوب ترمو را به یکی از بهترین انتخاب‌ها در طراحی نمای ساختمان تبدیل کرده است. اما کدام چوب‌ها برای استفاده به عنوان نمای ساختمان مناسب هستند؟ به طور کلی شرکت‌ها با توجه به کاربرد ترمو چوب از نرم‌چوب‌ها و سخت‌چوب‌ها در فرآیند ساخت آن استفاده می‌نمایند. در ساخت نمای داخلی و خارجی ساختمان اغلب از ترمو وود‌هایی که با استفاده از نرم چوب‌ها ساخته می‌شوند، برای پوشش نمای داخلی و خارجی ساختمان استفاده‌ می‌شود. در حالی که سخت چوب‌ها به دلیل انعطاف پذیری پایین اغلب در کف سازی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این مقاله قصد  داریم شما را با استفاده از ترمو وود در نمای داخلی و خارجی ساختمان آشنا کنیم، همراه ما باشید.

نما ساختمان با ترمو وود

استفاده از چوب در نمای ساختمان

نمای ساختمان نقطه آغاز بررسی ساختمان و معرف فضای داخلی آن است. به همین دلیل نمای ساختمان یکی از مهم‌ترین بخش‌ها در طراحی و معماری ساختمان به شمار می‌رود. به همین دلیل امروزه از مصالح ساختمانی، روش‌ها و تکنولوژی‌های متنوعی برای زیبایی هر چه بیشتر نمای ساختمان استفاده می‌شود. در واقع از سنگ، کاشی و سرامیک تا استفاده از چوب، در نمای ساختمان مصالح ساختمانی متنوعی قابل استفاده است.

تا کنون به کافه‌هایی با نمای چوبی برخورده‌اید؟ خانه‌های چوبی یا ویلاهای اطراف جنگل را دیده‌اید؟ کافیست یک جستجوی ساده در اینترنت داشته باشید تا با انواع خانه‌های چوبی رو به رو شوید. استفاده از چوب در ساختمان به ویژه در نمای آن زیبایی منحصر به فردی به آن می‌بخشد. اما در بسیاری از مواقع چوب‌ها با وجود ایرادات ساختاری با دیگر مصالح ساختمانی جایگزین می‌شوند. اما راهکار مناسب برای ایجاد امکان استفاده از چوب به خصوص در قالب نمای ساختمان چیست؟ بی شک یکی از مهم‌ترین روش‌های تقویت استقامت و ایمنی چوب که موجب گستردگی استفاده از آن شده است، فرآیند اصلاح حرارتی چوب است. اما این فرآیند چیست؟ و چه تغییراتی در چوب ایجاد می‌کند؟ در ادامه به بررسی پاسخ این سوال‌ها خواهیم پرداخت.

فرآیند اصلاح حرارتی چوب

مهم‌ترین نکته در استفاده از چوب در نمای بیرونی ساختمان توجه به میزان مقاومت آن در برابر شرایط محیطی است. در واقع همواره مهم‌ترین دغدغه طراحان و معماران در استفاده از چوب در نمای ساختمان آسیب‌پذیری آن در برابر رطوبت، خوردگی و موارد مشابه دیگر است. اما پیشرفت علم و تکنولوژی این مشکل را نیز حل کرده است.

در سال‌های اخیر روش‌ها و متد‌های متنوعی برای مقاوم سازی و اصلاح ساختاری چوب ایجاد و استفاده شده است که با تغییرات ساختاری در چوب موجب رفع بسیاری از معایب آن شده است. روش‌هایی که دوباره چوب را به یکی از بهترین مصالح ساختمانی موجود در جهان تبدیل کرده است. یکی از مهم‌ترین روش‌ها، فرآیند اصلاح حرارتی چوب است.

اصلاح حرارتی چوب با از بین بردن عوامل مخرب بیولوژیکی نظیر قارچ‌ها، حشرات، موریانه و باکتری‌ها و ایجاد مقاومت در برابر عوامل فیزیکی مانند آتش سوزی و رطوبت، مواد تخریب‌گر شیمیایی مثل اسیدها و مواد شوینده و پارامترهای مکانیکی نظیر پوسیدگی و فرسایش، موجب بهبود عملکرد چوب و افزایش میزان مقاومت آن در برابر این پارامترهای تخریب کننده می‌شود. ترمو چوب حاصل همین فرآیند اصلاح حرارتی چوب است.

چرا ترمو وود برای طراحی نمای ساختمان مناسب است؟

ترمو وود نما

همانطور که گفته شد چوب ترمو با توجه به ویژگی‌های منحصر به فرد خود کاربردهای بسیاری در صنعت ساخت و ساز به ویژه در طراحی نمای ساختمان دارد. در واقع مقاومت بالای این چوب در برابر رطوبت و پوسیدگی، آن را به یک مصالح ساختمانی عالی برای استفاده در فضای بیرونی پروژه‌های ساختمانی تبدیل کرده است. برخی از محبوب ترین کاربردهای این چوب عبارتند از:

. نمای خارجی

. کف پوش فضای خارجی

اما مهم‌ترین ویژگی‌های این نوع چوب چیست؟ در ادامه با بررسی برخی از مهم‌ترین ویژگی‌های محصولات شرکت مرس وود آشنا خواهید شد، همراه ما باشید.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این چوب ثبات و پایداری ابعاد آن است. در واقع پیش از فرآیند اصلاح حرارتی، تمام رطوبت و رزین موجود در چوب خارج می‌شود، این موضوع موجب افزایش مقاومت چوب در برابر رطوبت، کاهش خطر ترک و انقباض چوب و در نتیجه ثبات ابعاد آن می‌شود.

مقاومت در برابر حشرات و عوامل بیولوژیکی، دومین ویژگی‌ جذاب این نوع چوب است. در واقع با فرآیند Thermo، هیچ گونه حشره، باکتری و قارچی در ساختار چوب باقی‌ نمی‌ماند و این چوب نسب به خطرات بیولوژیکی بسیار مقاوم می‌شود.

ویژگی سوم میزان عایق بودن آن است که در مقایسه با چوب‌های تصفیه نشده بسیار بهبود یافته است. این چوب به انرژی بسیار کمتری برای افزایش و کاهش دما نیاز دارد و نسبت به دیگر مصالح نظیر شیشه، سنگ‌های ساختمانی، آهن و فولاد از قدرت انتقال حرارت بسیار پایین‌تری برخوردار است که آن را به یک عایق حرارتی بسیار مناسب تبدیل می‌کند. همچنین این چوب عایق بسیار مناسبی در برابر صدا و الکتریسیته محسوب می‌شود.

ویژگی چهارم افزایش مقاوت و استحکام این نوع چوب با وجود کاهش وزن آن نسبت به چوب طبیعی است. به طوری که این چوب در مقایسه با چوب معمولی ۳۰ درصد مقاوم‌تر و مستحکم‌تر است. علاوه بر این چهار ویژگی، موارد زیر مهم‌ترین مزیت‌هایی است که گذاره‌ی «ترمو وود برای طراحی نمای ساختمان مناسب است» اثبات می‌کند.

. ثبات رنگ

. برش و نصب راحت

. جذب رطوبت بسیار پایین

. صرف هزینه کمتر

. زیبایی و تنوع

. دکوراتیو بودن

. مقاوم در برابر اشعه خورشید

۷ نکته جهت نصب ترمو وود در نمای ساختمان

پروژه‌های ساختمانی همواره با چالش‌های بسیاری مواجه اند. به طور کلی در فرآیند ساخت و ساز توجه به یک سری نکات مهم و کلیدی موجب کاهش آسیب‌های احتمالی خواهد شد. یکی از این موارد مهم و تاثیرگذار انتخاب دقیق مصالح ساختمانی است. به همین دلیل پیش از نصب ترمو چوب، برای جلوگیری از صرف هزینه اضافی و هرگونه آسیب‌ احتمالی، توجه به نکات زیر الزامیست:

۱ . توجه به نوع کاربرد

۲ . توجه به ضخامت چوب جهت مدیریت ضخامت نما

۳ . عدم نصب مستقیم چوب به دیوار و قوطی آهنی

۴ . رعایت فاصله پانل‌ها از طرفین

۵ . توجه به زیر سازی مناسب

۶ . توجه به ابعاد

۷ . رعایت فاصله پیچ‌های اتصال از یکدیگر

شرکت مرس وود

شرکت مرس چوب

برند مرس چوب با استفاده از مرغوب‌ترین چوب‌ها و آخرین متدها و روش‌های اصلاح حرارتی چوب، ترمووود‌هایی با کیفیت بالا‌ را به بازار عرضه نموده است. انواع چوب مرس وود با کاربری‌های مختلف نیاز شما را در پروژه‌های ساختمانی برطرف می‌نماید. برای ثبت سفارش و خرید می‌توانید از طریق صفحه ثبت سفارش اقدام و یا با کارشناسان مرس وود تماس بگیرید.

علاوه بر ارائه خدمات پس از فروش موثر، مرس وود جهت افزایش اطمینان خاطر شما کلیه محصولات خود را با گواهی ۵ ساله بیمه ایران ارائه می‌دهد. جهت اطلاع از شرایط بیمه و دریافت بیمه نامه محصولات نیز می‌توانید با کارشناسان ما ارتباط برقرار نمایید. هدف ما در مرس وود تولید محصولی با کیفیت و ایمن جهت زیبایی ساختمان شما است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *