مرس چوب

مرس چوب، (مرس نام درخت کاج است در خطه شمال کشور) برندی نام آشنا در صنعت تولید ترموو به روش استانداردهای روز اروپا (آلمان و فنلاند) می باشد که با 10 سال سابقه فعالیت و تولید اکنون در خدمت شماست. این برند متعلق به کارخانه تولیدی شرکت آرمان چوبینه زاگرس (سهامی خاص) می باشد.

جنگل راش سوادکوه

  • 1399-12-27

اگر از دسته افرادی هستید که از دیدن طبیعت و زیبایی‌های آفرینش لذت می‌برید، قطعاً جنگل راش از بهترین گزینه‌ها خواهد بود.

جنگل راش سوادکوه در استان مازندران از جمله جنگل‌های زیبای ایران می‌باشد که به دلیل قرار داشتن در نزدیکی روستای سنگده به جنگل راش سنگده نیز معروف است.

 

جنگل راش سوادکوه

 

این جنگل به دلیل داشتن مسیری کوهستانی و جنگلی از جاذبه‌های گردشگری این منطقه محسوب می‌شود و افراد زیادی برای گردش در طبیعت آن را به عنوان مقصد خود انتخاب می‌کنند و حتی با کرایه کلبه‌های چوبی در جنگل مدتی خود را به آرامش ماندن در این طبیعت دعوت می‌کنند.

 

جنگل راش سوادکوه

 

جنگل سواد کوه را جنگل هیرکانی نیز می‌گویند. زیرا در قدیم آن را منطقه هیرکانیا (سرزمین گرگ‌ها) می‌نامیدند و جز مناطق باستانی و با درختانی کهن می‌باشد که قدمت آن به دوره ژوراسیک باز می‌گردد.

 

جنگل راش سوادکوه

 

درختانی با ارتفاع بیش از۳۰ متر در این منطقه وجود دارند که در فصل پاییز زمین را با خزان برگ‌های خود به فرشی قرمز و زرد مبدل می‌کنند که باعث محصور شدن دیده‌ها می‌شود.

 

جنگل راش سوادکوه

 

درختانی همچون افرا، سرخدار، ملج، توسکا و راش از جمله درختان مشاهده شده دراین منطقه هستند و جالب است بدانید چوب راش در ایران کم‌یاب است و در واقع تنها در جنگل راش سوادگوه می‌توان این درختان زیبا را مشاهده کرد.

 

جنگل راش سوادکوه

 

درخت راش درختی پر شاخ و برگ است و به عنوان درخت سایه پسند مشهور است. در سرما رشد خوبی ندارد و بیشتر مناسب مناطق گرم است. می‌تواند ۲۰۰ تا ۲۵۰ سال عمر کند و در جنگل‌های بزرگ بین ۶۰-۸۰  سالگی به بار می‌نشیند و درصورت قرار گرفتن در شرایط مناسب به‌طور متوسط هر۶ سال یکبار میوه می‌دهد که حدود ۷ – ۵ درصد روغن دارد.

 

جنگل راش سوادکوه

 

از چوب راش به دلیل سخت و سنگین بودن و کیفیت خوبی که دارد در مصارف محلی برای ساخت پنجره، پارو و تهیه هیزم مورد استفاده قرار می‌گیرد و در صنعت نیز جزء پرمصرف‌ترین چوب‌ها در ساخت میز و مبل و صندلی و درب و پنجره و … می‌باشد.

 

جنگل راش سوادکوه

 


نویسنده: نادیا ایمان‌پور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *